Ako sme kurzovali na prvom tohtoročnom kurze KC Doupě

Autor: Jana Matiščíková | 11.7.2012 o 13:00 | (upravené 11.7.2012 o 16:55) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  263x

Dielňa vonia čistotou, glazúry sú zarovnané v rade, sudy so surovinami čakajú na otvorenie... Tak to vyzerá v dielni Keramického centra Doupě tesne pred začiatkom kurzu. Ešte položiť poslednú tašku na strechu nad terasou, aby nám slnko nesvietilo do tanierov počas obeda a neosychali nám špagety:). A už sa tešíme na kurzistov, ktorí hneď po príchode absolvujú náročnú prehliadku centra - galérie, dielne, pecí a ubytovacieho zázemia. A následne, ešte v deň príchodu, ich pekne usadíme do kresiel a začína sa prvá prezentácia poodhaľujúca keramické tajomstvá...

 

VDielni.JPG

 

Tak nejako vyzeral úvod prvého tohtoročného kurzu v Keramickom centre Doupě. Na kurze zameranom na prípravu glazúr do pece na drevo (ale dostali sme sa aj k elektrike, točeniu či podrobnostiam výpalu) sa zišiel úžasný kolektív nadšených a tvorivých ľudí a dvoch roztomilých štvornohých sprievodcov. Napriek tomu, že náplň kurzu bola náročná a pracovalo sa od rána do večera, bola atmosféra veľmi priateľská a uvoľnená. O keramike sa debatovalo pri jedle, pred spaním, tesne po zobudení, aj neskoro do noci pri ohni, či výpale. Kurzisti veselo prikladali do pece, horlivo zapisovali všetky podrobnosti, skúmali glazúry, testy, mnohí z nich kopali ešte doma, aby priniesli šlemovku na odskúšanie, či nové hliny od rôznych výrobcov...

priPeci.JPG

Popri práci v dielni, pri výpale, či zhodnocovaní testov sme si našli čas aj na oddych pri keramických filmoch. Jeden bol síce vo francúzštine, ale s trochou nadhľadu a vtipu sme si čo to preložili. Našťastie, pri slovenskom dokumente o raku už to nebolo potrebné:).

Napokon sa nám podarilo našich nových kamarátov unaviť natoľko, že sa niektorí z nich tešili aj domov:). A dúfame, že doma po krátkom oddychu, začnú s vlastným skúmaním glazúr, testovaním a študovaním, proste s tým, k čomu sme ich na kurze chceli nasmerovať a poskytnúť im k tomu dostatok materiálov.

Ďakujeme preto všetkým účastníkom: Matúšovi, Lenke, Luvi, Janke aj druhej Janke, Michalovi, Norovi, Štěpánovi/Pištovi, Standovi a Kamilovi ako doprovodu, Kubovi za fajnové jedlá a psíkom Sofinke a Chajmovi. A veľký vďak patrí najmä Mirke Randovej a Petrovi Novákovi za obetavú prácu, ochotné zdieľanie mnohoročných skúseností a energiu, ktorú vložili do prípravy a realizácie kurzu.

Za kolektív KC Doupě,

jana matiščíková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?