Keď Vás nudí glazúra...

Autor: Jana Matiščíková | 31.3.2013 o 14:26 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  538x

Občas sa to stane, že glazúra, ktorú si človek kúpi v obchode nie je úplne najsvetobornejšia... Teda pokiaľ sa neťapneme po vrecku a nedáme za kilo glazúry minimálne 15eur. A keďže na to, aby sme si do glazúry omočili aspoň trošku väčší hrnček, nehovoriac o tom, že testovať kilo glazúry, vychytať si všetky jej muchy a následne zistiť, že už nám jej zostalo tak akurát na namočenie prsta, potrebujeme optimálne štyri kila a to už sa šplháme k sume 60eur.

Samozrejme, že niekedy sa oplatí investovať do nejakej glazúry, ak sme s ňou spokojní a spĺňa všetky nároky, čo na ňu kladieme. Ja takto používam dve komerčné glazúry: transparentnú a vínovočervenú  . Viem, čo od nich očakávať, ako ich páliť, na čo sú vhodné a viem, že keď potrebujem istotu, môžem po nich siahnuť (skoro ako reklama na dámske vložky....:). Ale niekdy to proste nestačí a človek musí experimentovať... A ako si taký experiment pripravíme doma? Veľmi jednoducho. Na tento recept si pripravíme: 1kg transparentnej a 1kg bielej glazúry. Malé balenie kobaltu (to je asi najdrahšia položka), balenie rutilu (čo je oxid titánu a oxid železa v rôznom pomere) a balenie oxidu železa. Navážime si po sto gramoch každej glazúry - najlepšie do pol litrových priesvitných pohárov, do ktorých potom postupne pridáme 0,5g; 1g; 1,5g a 2g každého oxidu. Každý pohár si označíme typom glazúry a množstvom oxidu, ktorý sme do nej pridali. Glazúry zmiešame s vodou a potom naglazujeme testovacie kachličky alebo nejaké výrobky, ktoré sa nám buď rozbili, alebo ich chceme použiť ako testovcie kusy. A potom už len nastavíme program na teplotu výpalu glazúry a po vychladnutí pece sa tešíme z novej skúsenosti:). Toto testovanie je jednoduchšie, ako miešanie glazúr z jednotlivých surovín a aj riziko chýb nami namiešanej glazúry je menšie, keď použijeme komerčnú glazúru. Ako môže dopadnúť takéto testovanie, môžete vidieť na tejto fotografii (podľa popisu na papieri môžete presne vyhľadať typ glazúry a množstvo a typ d nej pridaného oxidu - v tomto testovaní sme použili aj nikel...):

Výhodou takéhoto testovania je spoznanie vlastností oxidov a ich farbiacich účinkov, na jednotlivé typy glazúr. Zároveň si na tomto testovaní môžeme všimnúť, že kobal je už pri 0,5% obsahu v glazúre veľmi silným oxidom ovplyvňujúcim farbu glazúry - vždy do modra. Takže ak po dielni prenášate krabičku s kobaltom, radšej si pozatvárajte všetky kýpliky s glazúrami, lebo ak by Vám nikede zafúklo trochu kobaltu, už bude naveky do modra:).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?